Dünyanın dört bir yanından ilginç gelişmeler 11.02.2020

 Dünyanın dört bir yanından ilginç gelişmeler 11.02.2020
Dünyanın dört bir yanından ilginç gelişmeler 11.02.2020

Tartışma Yaratan Ayakkabı: Araştırmalara göre Nike Vaporfly Serisi ayakkabıları; atletlerin performansında %4’lük bir artış sağlıyor. Teknoloji dopingi kurallarına aykırı tasarlanan bu ayakkabıların koşu pistinde sağladığı avantaj, 1-2 dakikaya kadar tekabül edebiliyor. Dolayısıyla bu modelin 2020 Tokyo Olimpiyatlarında kullanılması yasaklandı.

Sanal Trafik Sıkışıklığı: Alman sanatçı Simon Weckert, teknolojinin hayatımızdaki etkisini eleştiren enstalasyonu Google Hack ile insanların bazı doğruları kendileri deneyerek öğrenmektense, teknolojiye güvenerek kabullenmelerine işaret ediyor. Weckert bu projeyi 99 tane telefonu Google Maps’e bağlayarak ve Berlin’in boş sokaklarında gezdirerek yapıyor. Telefonlardan gelen yoğun sinyal; Weckert’in bulunduğu alanlarda trafik sıkışıklığı varmış izlenimi yaratıyor.

Cezalandıran Trafik Lambaları: Dünyanın en yoğun trafiğine sahip 4. şehir olan Mumbai’de trafik kadar gürültü kirliliği de sorun teşkil ediyor. Mumbai polisi ise bu ses kirliliğine yaratıcı bir çözüm üretti. Trafik lambalarına 85 desibelden yüksek sesleri algılayabilen cihazlar taktılar. Kırmızı ışık yanarken kornaya basıldığında cihazlar aktive oldu ve kırmızı ışık sayacı başa döndü. Bu yöntemle Mumbai trafiğinde bir tutum değişikliğine gitmeye çalışılıyor.

 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *