İnsanlar 90 yaşından fazla yaşadığında bu durum neredeyse mucizevi olarak karşılanıyor. Fakat hayvanların dünyasında 90 yıl halen kısa bir süre olarak görülebilir.

1. Tuatara, 110 yıldan fazla yaşıyor.

Tuatara, 110 yıldan fazla yaşıyor.

Tuataralar Yeni Zelanda'da yaşayan küçük sürüngenlerdir. Kertenkeleye benzeseler de, aslında 200 milyon yıl önce Dünya'da yaşayan dinozorların uzaktan akrabalarıdırlar. Günümüzde yok olma tehlikesiyle yüz yüze olan bu tür canlıların bazıları 110 yıldan daha fazla yaşar.

2. Turuncu imparator balığı, 149 yaşında.

Turuncu imparator balığı, 149 yaşında.

Turuncu imparator balıkları yavaş büyüyen ve uzun yaşayan bir türdür. En uzun hayatta kaldıkları sürenin 149 yıl olduğu tahmin edilse de, aşırı avlanma kaynaklı olarak bu tür de yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

3. Kral deniz tarağı, 168 yaşında.

Kral deniz tarağı, 168 yaşında.

Kuzey Amerika'nın batı kıyısına özgü bir istiridye olan  ve vücudunun yumuşak kısmına oranla kabuğu küçük olan kral deniz tarağı, bu kabuğun içine saklanamıyor. Oldukça üretken olan bu canlının dişileri hayatları boyunca 5 milyardan fazla yumurta üretiyor. Kayıtlara geçmiş en yaşlı kral deniz tarağı ise 168 yıl yaşamış.

4. Kırmızı deniz kestanesi, yaklaşık 200 yaşında!

Kırmızı deniz kestanesi, yaklaşık 200 yaşında!

Sadece Pasifik Okyanusu'nda bulunan kırmızı deniz kestnesi, kayalık kıyılarda yaşar ve bol dalgalı bölgelerden uzak durur. Vücudu tamemen sivri iğnelerle dolu olan bu tür, okyanusun tabanında emeklerken kendini bu şekilde korur. Oldukça yavaş yaşlanırlar, bu yüzden de kimileri 200 yaşına kadar yaşayabilmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)