Araç alırken benzinli mi dizel mi alınmalı.

Araç satın alırken hepimiz o aracın özelliklerine konforuna rahatlığına şıklığına ve motor gücüne hızına prestijine dikkat ederiz. Bu araçları satın alırken dikkat edilen bir özellik daha aracın benzinli mi dizel mi olduğudur.

Benzinli araçlara içten yanmalı motor da denmektedir peki bu araçların özellikleri nelerdi? Üretilen benzinli araçlarda gücün sadece yüzde 20 si tekerleklere aktarılıyor kalan yüzde 80 lik kısım vites, dişler, çarklar vs  aktarım yollunda kullanılıyor.

 Dizel araçlarda  Atmosferik ve turbo motorlar kullanılır. Yüksek devirlerde atmosferik, düşük ve orta devirlerde turbo motorlar yakıt tüketimi bakımından daha uygundur. Dizel motorlu araçlar benzinli araçlara göre daha tasarrufludur.

Dizel  motorlara sahip araçlarda  yakıt olarak kullanılan motorin daha ucuzdur. Dizel motorlara sahip araçların mantığı daha fazla güç üretmek. Benzinli araçlara göre daha pahalıdır.

Dizel yakıtların karbon salınımı daha fazladır. Benzinli araçlara tüm zararlı gazları daha fazla salar. Bu önemli doğaya zarar veren özelliğine aracı satın alırken göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)