Grip nedir? Hangi yollarla bulaşır?

Kış aylarında hepimiz bir şekilde grip oluruz. Evde iş yerlerinde okullarda ve toplu taşıma araçlarında  çok kolaylıkla bulaşır. Peki grip nedir, hangi yollarla bulaşır, nezleden farkı nedir ve  gripten korunma yolları nelerdir?

Grip influenza adı verilen virüs tarafından oluşan; 38-39 derece ateş, halsizlik, şiddetli eklem ve kas ağrıları, bitkinlik, titreme, baş ağrısı, kuru öksürük ve burun tıkanıklığı gibi belirtilerle ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır.

Nezle yani soluk algınlığı griple karıştırılan bir hastalıktır. Nezlenin gripten farkı daha hafif seyreden bir hastalık olması ve nezlenin belirtilerinde burun akıntısının olmasıdır.

    Kendimizi ailemizi en önemlisi çocuklarımızı gripten korumamız gerek. Peki bunu nasıl yapacağız? Gripten korunmanın en etkili yollarından biri sık sık ellerimizi sabunlu su ile yıkanmalı ve hasta kişilerle temastan kaçınılmalı hatta aynı ortamda durmamaya özen gösterilmeli. Eğer mecburiyetten grip olan kişilerle aynı ortamda bulunuyorsanız  maske kullanmanız size hastalığın bulaşmasını önleyecektir. Bunun yanında dengeli beslenmeye ,bol su içmeye, spor yapmaya da özen gösterilmeli. Böylece gripten korunmuş olursunuz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)